Minnow - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: All %s posts
fr: Tous les articles de %s

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour : %s

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

en: % Comments
fr: % commentaires

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Post navigation
fr: Navigation des articles

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Articles ultérieurs <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Posts navigation
fr: Navigation des articles

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles Précédents

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: %s <span class="says">says:</span>
fr: %s <span class="says">dit&nbsp;:</span>

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

[ctx: Open Sans Condensed font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not * supported by Open Sans Condensed, translate this to 'off'. Do not translate * into your own language.
en: on
fr: activée

en: Social Links
fr: Liens Sociaux

en: Sidebar
fr: Colonne latérale

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Theme: %1$s by %2$s.
fr: Thème %1$s par %2$s.

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Edit
fr: Modifier

en: Pages:
fr: Pages :

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères. Réessayez en modifiant les termes de recherche.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Le contenu demandé n&rsquo;a pu être trouvé. Pourquoi ne pas lancer une recherche?

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Vous êtes prêt à publier votre premier article? <a href="%1$s">Commencez ici</a>.

en: Nothing Found
fr: Inaccessible

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Reply
fr: Répondre

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaires antérieurs

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires ultérieurs &rarr;

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une réflexion sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[1]: %1$s réflexions sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Chats
fr: Clavardages

en: Statuses
fr: États

en: Links
fr: Liens

en: Quotes
fr: Citations

en: Videos
fr: Vidéos

en: Galleries
fr: Galeries

en: Asides
fr: Apartés

en: Year: %s
fr: Année&nbsp;: %s

en: Month: %s
fr: Mois&nbsp;: %s

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Day: %s
fr: Jour&nbsp;: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Aucun contenu n&rsquo; a été trouvé à l&rsquo;adresse demandée. Pourquoi ne pas essayer une recherche?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups! Cette page est introuvable.
