Twenty Thirteen - en to ja translation catalogue (60 entries)

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ja: WordPress チーム

note: Description of the plugin/theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
ja: 2013年版の WordPress テーマはブログ向けデザインに回帰しました。幅広い投稿フォーマットに対応し、それぞれを美しくユニークに表現します。鮮やかな色合いとそれに合わせたヘッダー画像、美しいタイポグラフィーとアイコン、大小どんなデバイスでも適切に表示できる柔軟なレイアウトなど、デザインのディテールにあふれています。

en: %s Archives
ja: %s アーカイブ

en: Tag Archives: %s
ja: タグ別アーカイブ: %s

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

[ctx: header image description]
en: Star
ja: スター

[ctx: header image description]
en: Diamond
ja: ダイアモンド

[ctx: header image description]
en: Circle
ja: サークル

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja: Twenty Thirteen には WordPress バージョン 3.6 以上が必要です。使用中のバージョンは %s です。更新して、もう一度試してください。

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 次へ <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 前へ

en: Full resolution
ja: フル解像度

en: Link to full-size image
ja: フルサイズの画像にリンク

en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
ja: <span class="attachment-meta">公開日: <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> <a href="%3$s" title="%4$s へ戻る" rel="gallery">%5$s</a></span>

en: Skip to content
ja: コンテンツへ移動

en: Menu
ja: メニュー

en: Permalink to %s
ja: %s へのパーマリンク

[ctx: 1: post format name. 2: date]
en: %1$s on %2$s
ja: フォーマット: %1$s | 投稿日: %2$s

en: View all posts by %s
ja: %s の投稿をすべて表示

en: Sticky
ja: 固定表示

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 古い投稿

en: Posts navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
ja: 投稿とページのサイドバーに表示します。

en: Secondary Widget Area
ja: 副ウィジェットエリア

en: Appears in the footer section of the site.
ja: サイトのフッター領域に表示されます。

en: Main Widget Area
ja: メインウィジェットエリア

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Navigation Menu
ja: ナビゲーションメニュー

en: Semantic Personal Publishing Platform
ja: セマンティックなパブリッシングツール

en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
ja: ご指定の検索条件に合う投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: View all % comments
ja: 全%件のコメントを表示

en: One comment so far
ja: 1件のコメント

en: Leave a comment
ja: コメントをどうぞ

en: Edit
ja: 編集

en: Pages:
ja: ページ:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 古いコメント

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: Category Archives: %s
ja: カテゴリー別アーカイブ: %s

en: All posts by %s
ja: %s のすべての投稿

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: %s の投稿をすべて表示 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: About %s
ja: %s について

en: Archives
ja: アーカイブ

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja: Y年

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ: %s

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja: Y年n月

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ja: おっと、失礼しました。

en: Not Found
ja: 見つかりません
