Sundance - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Full Width page
pt: Página com Largura Total

en: A free video theme brought to you by the folks at Automattic. Despite its minimalist design, Sundance was crafted with clean, elegant typography and close attention to detail. The home page offers a featured video carousel. It supports the video post format, widgets, custom background, custom header, custom menus, and a custom link feature for your social media pages.
pt: Um tema para vídeos direto do pessoal da Automattic. Apesar do design minimalista, Sundance foi projeto com cuidado e usando uma elegante tipografia. A página inicial tem um carrossel para vídeos em destaque. Suporta o formato de post Vídeo, widgets, um link para suas páginas pessoais, e cabeçalho, menus e fundo personalizados.

en: RSS Feed
pt: RSS

en: Search &hellip;
pt: Buscar &hellip;

en: Search
pt: Pesquisa

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: Page %s
pt: Página %s

en: %s Theme Options
pt: Opções do tema %s

en: Enter your Facebook URL
pt: Entre com sua URL do Facebook

en: Enter your Google+ URL
pt: Digita seu URL Google+

en: Enter your Flickr URL
pt: Insira seu URL do Flickr

en: Show RSS Link in the Sidebar
pt: Mostra o link RSS na barra lateral

en: Enter your Twitter URL
pt: Informe sua URL do Twiiter

en: Flickr Link
pt: Link Flickr

en: Theme Options
pt: Opções do tema

en: Facebook Link
pt: Link do Facebook

en: Google Plus Link
pt: Link Google Plus

en: Twitter Link
pt: Link Twitter

en: <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark">Featured</a><span class="byline"> by <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%3$s" title="%4$s" rel="author">%5$s</a></span></span>
pt: <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark">Em destaque</a><span class="byline"> por <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%3$s" title="%4$s" rel="author">%5$s</a></span></span>

en: <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s" pubdate>%4$s</time></a><span class="byline"> by <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
pt: <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s" pubdate>%4$s</time></a><span class="byline"> por <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: RSS Link
pt: Link do RSS

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

en: %s <span class="says">says:</span>
pt: %s <span class="says">disse:</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Posts Recentes <span class="meta-nav"> → </span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt: <span class="meta-nav"> ← </span> Posts Anteriores

en: Post navigation
pt: Navegação de Posts

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
pt: Os comentários e os trackbacks estão atualmente desativados.

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
pt: Os trackbacks estão desactivados, mas pode <a class="comment-link" href="#respond" title="Comente">publicar um comentário</a>.

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
pt: Os comentários estão desactivados, mas pode deixar um trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="URL do trackback para o seu artigo" rel="trackback">URL do Trackback</a>.

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
pt: <a class="comment-link" href="#respond" title="Comentar">Comente</a> ou deixe um trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="URL do Trackback para o seu artigo" rel="trackback">URL do Trackback</a>.

en: Next &rarr;
pt: Próximo &rarr;

en: &larr; Previous
pt: &larr; Anterior

en: Published <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s" pubdate>%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>
pt: Publicada <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s" pubdate>%2$s</time></span> com <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> em <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>

en: Skip to content
pt: Pular para o conteúdo

en: Sidebar
pt: Lateral

en: Primary Menu
pt: Menu Principal

en: Theme: %1$s by %2$s.
pt: Tema: %1$s por %2$s.

en: Proudly powered by %s
pt: Orgulhosamente mantido com %s

en: A Semantic Personal Publishing Platform
pt: Plataforma de publicação pessoal semântica

en: % Comments
pt: % Comentários

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: Tagged %1$s
pt: Marcado %1$s

en: Posted in %1$s
pt: Postado em %1$s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esse post foi publicado em %1$s. Bookmark o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esse post foi publicado em %1$s e marcado %2$s. Guardar <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Marcar como favorito o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: This entry was tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esta publicação foi marcada %2$s. Marcar como favorito o <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: Edit
pt: Editar

en: Pages:
pt: Páginas

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão desativados.

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários mais antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de Comentários

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt: Esse post é protegido por senha. Informe-a para ver quaisquer comentários.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não podemos encontrar o que você está procurando. Talvez pesquisar pode ajudar.

en: Nothing Found
pt: Nada Encontrado

en: Archives
pt: Arquivos

en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivo anual: %s

en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivo mensal: %s

en: Daily Archives: %s
pt: Arquivo diário: %s

en: Author Archives: %s
pt: Arquivo do autor:%s

en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo da tag: %s

en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da categoria: %s

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
pt: Tente olhar nos arquivos mensais. %1$s

en: Most Used Categories
pt: Categorias mais Usadas

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
pt: Parece que nada foi encontrado neste lugar. Quem sabe você possa tentar um dos links abaixo ou uma busca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Opa! Esta página não pode ser encontrada.
