Kelly - en to ja translation catalogue (49 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: A clean and simple responsive blogging theme with lots of room for your photos.
ja: 写真のためのスペースをたっぷり用意した、クリーンでシンプル、レスポンシブデザインのブログテーマ。

[ctx: submit button]
en: Search
ja: 検索

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ja: 検索 &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ja: 検索:

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に一致する投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
ja: <span class="posted-on">投稿日: %1$s</span><span class="byline"> 投稿者: %2$s</span>

en: <span class="posted-on">Featured</span><span class="byline"> by %1$s</span>
ja: <span class="posted-on">おすすめ</span><span class="byline"> 投稿者: %1$s</span>

en: <span class="entry-format">%1$s</span> <span class="posted-on">posted on %2$s</span><span class="byline"> by %3$s</span>
ja: <span class="entry-format">%1$s</span> <span class="posted-on">投稿日: %2$s</span><span class="byline"> 投稿者: %3$s</span>

en: All %s posts
ja: すべての%s投稿

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去の投稿

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Skip to content
ja: コンテンツへスキップ

en: Menu
ja: メニュー

en: Footer Sidebar 2
ja: フッターサイドバー 2

en: Footer Sidebar 3
ja: フッターサイドバー 3

en: Footer Sidebar 1
ja: フッターサイドバー 1

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Tagged %1$s
ja: タグ:  %1$s

en: Posted in %1$s
ja: カテゴリー: %1$s

en: Edit
ja: 編集

en: Pages:
ja: ページ:

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 過去のコメント

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Links
ja: リンク

en: Quotes
ja: 引用

en: Videos
ja: 動画

en: Images
ja: 画像

en: Asides
ja: アサイド

en: Year: %s
ja: 年別: %s

en: Month: %s
ja: 月別: %s

en: Day: %s
ja: 日別: %s

en: Author: %s
ja: 作者別: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: このページは見つかりません。
