Sundance - en to ja translation catalogue (73 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: A free video theme brought to you by the folks at Automattic. Despite its minimalist design, Sundance was crafted with clean, elegant typography and close attention to detail. The home page offers a featured video carousel. It supports the video post format, widgets, custom background, custom header, custom menus, and a custom link feature for your social media pages.
ja: Automattic チームが提供する動画向けの無料テーマ。そのミニマルなデザインにもかかわらず、Sundance はクリーンで上品なタイポグラフィを含み、細部への丁寧な注意を払って作られました。ホームページではおすすめ動画カルーセルを提供しています。動画用の投稿フォーマット、ウィジェット、カスタム背景・ヘッダー・メニュー、SNS ページ用のカスタムリンク機能をサポートしています。

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width page
ja: 全幅ページ

en: Google Plus
ja: Google＋

en: RSS Feed
ja: RSS

en: Search &hellip;
ja: 検索 &hellip;

en: Search
ja: 検索

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に一致する投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Show RSS Link in the Sidebar
ja: RSS フィードへのリンクをサイドバーに表示

en: Enter your Twitter URL
ja: Twitter URL を入力

en: Enter your Facebook URL
ja: Facebook URL を入力

en: Enter your Google+ URL
ja: Google+ URL を入力

en: Enter your Flickr URL
ja: Flickr を入力してください

en: %s Theme Options
ja: %s テーマ設定

en: <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark">Featured</a><span class="byline"> by <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%3$s" title="%4$s" rel="author">%5$s</a></span></span>
ja: <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark">おすすめ</a><span class="byline"> 投稿者: <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%3$s" title="%4$s" rel="author">%5$s</a></span></span>

en: RSS Link
ja: RSS リンク

en: Twitter Link
ja: Twitter リンク

en: Facebook Link
ja: Facebook リンク

en: Google Plus Link
ja: Google+ リンク

en: Flickr Link
ja: Flickr リンク

en: Theme Options
ja: テーマオプション

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: %s <span class="says">says:</span>
ja: %s <span class="says">のコメント:</span>

en: Pingback:
ja: ピンバック:

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去の投稿

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
ja: コメント・トラックバックは受け付けていません。

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
ja: 現在トラックバックは受け付けていませんが、<a class="comment-link" href="#respond" title="コメントを投稿">コメントを投稿</a>できます。

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
ja: 現在コメントは受け付けていませんが、トラックバックを送信できます: <a class="trackback-link" href="%s" title="あなたの投稿用のトラックバック URL" rel="trackback">トラックバック URL</a>

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
ja: <a class="comment-link" href="#respond" title="コメントを投稿">コメントを投稿</a>するか、トラックバックを送信できます: <a class="trackback-link" href="%s" title="この投稿のトラックバック URL" rel="trackback">トラックバック URL</a>

en: Next &rarr;
ja: 次へ &rarr;

en: &larr; Previous
ja: &larr; 前へ

en: Skip to content
ja: コンテンツへスキップ

en: Menu
ja: メニュー

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: A Semantic Personal Publishing Platform
ja: セマンティックなブログ／CMS プラットフォーム

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: Tagged %1$s
ja: タグ:  %1$s

en: Posted in %1$s
ja: カテゴリー: %1$s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s タグ: %2$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

note: translators: used between list items, there is a space after the comma
en: This entry was tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: タグ: %2$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: View all posts by %s
ja: %s の投稿をすべて表示

en: Edit
ja: 編集

en: Pages:
ja: ページ:

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 過去のコメント

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ: %s

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ: %s

en: Author Archives: %s
ja: 投稿者「%s」のアーカイブ

en: Tag Archives: %s
ja: 「%s」タグアーカイブ

en: Category Archives: %s
ja: 「%s」カテゴリーアーカイブ

note: translators: %1$s: smilie
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ja: 月別アーカイブを探してみてください %1$s

en: Most Used Categories
ja: よく使われているカテゴリー

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
ja: ここにはなにもないようです。下記のリンクまたは検索を試してみてください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: このページは見つかりません。

note: Theme URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.com/themes/sundance/
ja: https://ja.wordpress.com/themes/sundance/
